hero image

Cardinal Club

Your Cardinal Club membership will help fund Pacelli Catholic Schools athletics for the 2021-2022 school year. Members of the Cardinal Club will be published on all home athletic event rosters and included in the PCS annual giving report. Contributions support all PCS athletes in grades 5-12 as well as our continued partnership with Central Wisconsin sports broadcaster Zaleski Sports in living streaming Pacelli athletic contests. Go Cardinals! 

$100 Donation: One all-sports pass
$150 Donation: Two all-sports passes

2021 FALL SPORTS HIGHLIGHTS
BOYS CROSS COUNTRY
RECORD CWC Champions, Sectional Champions, WIAA State Participant (7th place)
STATE Adam Eiden (9th), Gabe Hoerter (19th), Sam Carpenter (44th), Lucas Haemmerle (50th), Nolan Wojchik (74th), & Nathaniel Meadows (106th)
ALL-CONFERENCE 1st Team: Adam Eiden (2nd), Gabe Hoerter (3rd) & Sam Carpenter (5th) Honorable Mention: Nolan Wojchik (16th) & Lucas Haemmerle (19th)

FOOTBALL
RECORD 10-1 overall, 7-0 CWC-Small Champions, WIAA Playoffs Level 2
ALL-CONFERENCE 1st Team: Brock Birrenkott (LB), Jacob Firkus (LB), Nick Helms (OL), Drew Kedrowicz (P & DB), Adam Mueller (OL & DL), Andrew Van Order (K), & Brycen Cashin (RB & DL) – Conference Offensive Player of the Year 2nd Team: Keller Anderson (DB), Drew Kedrowicz (QB), & Tyson Krueger (LB) Honorable Mention: Bennett Eckendorf (LB), Nick Helms (DL), Tyson Krueger (OL), Logan Mendyke (DB), & Nick Schroeder (FB) Coach of the Year: Drew Nelson
ALL-REGION Brycen Cashin (RB) & Drew Kedrowicz (P)
ALL-STATE 1st Team: Brycen Cashin (RB)

GIRLS TENNIS
RECORD 7-3 overall, 6-1 Great Northern Conference (2nd place)
STATE QUALIFIERS 4th place Ella Schroeder & Marissa Stolt (#1 Doubles) 
ALL-CONFERENCE 1st Team: Julia Storch & Amelia Jacoby (#2 Doubles), Ella Schroeder & Marissa Stolt (#1 Doubles) 2nd Team: Lauren Loesl (#2 Singles)

SOCCER
RECORD 4-5-2 overall, 4-4-2 CWC (3rd place)
ALL-CONFERENCE yet to be announced

VOLLEYBALL
RECORD 19-17 overall, 6-0 CWC-South Champions
ALL-CONFERENCE 1st Team: Laine Ilkka (OH), Casey Vaughan (OH), & Kylie Struble(LI) – Conference Player of the Year 2nd Team: Claire Sobczak (S) Honorable Mention: Grace Auer (MB) & Isabelle Hinaus (MB)
ALL-STATE 1st Team: Kylie Struble (LI)

2020-2021 WINTER SPORTS HIGHLIGHTS
BOYS BASKETBALL
RECORD 16-8 overall, 5-4 CWC-South (4th Place)
ALL-CONFERENCE 1st Team: Wes Peplinski 2nd Team: Brycen Cashin Honorable Mention: Charlie Kulick & Mason Lawlis

GIRLS BASKETBALL
RECORD 11-10 overall, 8-3 CWC-South (3rd Place)
ALL-CONFERENCE 1st Team: Emma Van Order 2nd Team: Sami Miller

GIRLS HOCKEY (Co-Op with Amherst, Assumption, Athens, Iola-Scandinavia, Marshfield, SPASH, Spencer, Waupaca, & Wisconsin Rapids)
RECORD 7-11 overall, 7-10 Eastern Shores Conference (4th Place)
ALL-CONFERENCE
1st Team: Shelby Tryba (Def) 
ALL-STATE 1st Team: Shelby Tryba

2021 SPRING SPORTS HIGHLIGHTS
BASEBALL
RECORD 17-12 overall, 8-2 CWC-South (2nd Place)
ALL-CONFERENCE
1st Team: Kaydin Mayek, Brycen Cashin, & Drew Kedrowicz 2nd Team: Brock Birrenkott
ALL-DISTRICT 2nd Team: Brycen Cashin & Drew Kedrowicz

BOYS TENNIS
RECORD 2-7 overall, 2-6 Great Northern Conference (4th Place)
ALL-CONFERENCE Honorable Mention: Eli Robinson & Brian Pekarek (#2 Doubles) & Ian Osypowski & Dominic Kroening (#3 Doubles)

BOYS TRACK & FIELD
RECORD 3rd Place CWC
STATE QUALIFIER 4 x 800 Relay Team: Jay Engebretson, Sam Carpenter, Adam Eiden, & Gabe Hoerter (10th Place)
ALL-CONFERENCE 1st Team: 4 x 800 Relay (Jay Engebretson, Sam Carpenter, Adam Eiden, & Gabe Hoerter), Adam Eiden-3200m, Gabe Hoerter-800m, Gabe Hoerter-1600m, & Nick Schroeder-Pole Vault 2nd Team: Jacob Schroeder-110 High Hurdles

GIRLS TRACK & FIELD
RECORD 7th Place CWC
STATE QUALIFIER 4 x 400 Relay Team: Emily Trzinski, Casey Vaughan, Maggie Hahn, & Mya Kunze (12th Place)
ALL-CONFERENCE 1st Team: 4 x 400 Relay (Maggie Hahn, Casey Vaughan, Chrissy Baron, & Maya Kunze) 2nd Team: 4 x 100 Relay (Emily Trzinski, Sarah Meyers, Madelyn Manternach, & Casey Vaughan), 4 x 200 Relay (Sarah Meyers, Madelyn Manternach, Casey Vaughan, & Maya Kunze), & Chrissy Baron-800m

GOLF
RECORD 5th Place CWC
ALL-CONFERENCE 2nd Team: Keller Anderson

SOFTBALL
RECORD 24-4 overall, CWC-South Conference Champions, Regional Champions, Sectional Champions, State Qualifier
ALL-CONFERENCE
1st Team: Emily Grezenski, Grace Repinski, & Sami Miller 2nd Team: Briar Armatowski, Hannah Trzinski, Jayden Hytry, & Emma Van Order Coach of the Year: Ann Molski
ALL-DISTRICT 1st Team: Sami Miller & Grace Repinski Honorable Mention: Briar Armatowski & Emily Grezenski
ALL-STATE Honorable Mention: Sami Miller